Facebook’un Hakkınızda Neler Bildiğini Nasıl Öğrenirsiniz?

0
6

Hepimiz, Facebook’un hakkımızda neler bildiğini veya bu bilgilerden hangilerini paylaştığını merak ediyoruz. ProPublica, paylaşılan verilerin hangileri olduğunu öğrenmemiz için bir Chrome uzantısı bile geliştirdi. Lakin, sosyal medya servisinde neler olduğunu keşfetmek için herhangi bir eklentiye ihtiyacımız yok. Kataloglama gibi uç detayları da boş verin: Tek yapmanız gereken Facebook’daki reklam tercihlerini ziyaret etmek. Bu sayfalara bir mobil cihazdan erişilebilir, ancak tam ekran bir PC daima yararlı olacaktır.

Facebook reklam tercihleri sayfası

Bu sayfanın üst kısmına yakın bir yerde, “İlgi Alanları” adı verilen, çok sayıda simge içeren bir bölüm göreceksiniz. Her simge bir veriyi temsil eder ve Facebook; bu dosyaları spor, haber, eğlence, teknoloji gibi çeşitli kategoriler altında ilgi alanlarınızı organize eder.

Tek yapmanız gereken bu listeyi gözden geçirmek. Buraya ait olmaması gereken bir şey görürseniz fare ile üzerine geldiğinizde, sağ üst köşedeki “X” işaretini tıklamanız yeterlidir. Böylece söz konusu içeriğe ilişkin gördüğünüz reklamları kaldırabilir veya en azından azaltabilirsiniz.

Belki de çoğumuz en ilginç bölüm “Yaşam Tarzı ve Kültür” sekmeleri altında dünyanın en popüler politikacılarını eleştiren birçok yazı mevcut. Bu ögeyi düzenlemek için yeterli zamana sahip olmalısınız.

facebookFacebook, servislerinde kullandığı profil bilgileriniz, konumunuz, etkinlikleriniz (özellikle beğenilenler) ve Facebook dışında ziyaret ettiğiniz siteler gibi yararlı ve alakalı reklamları belirlemek için bir takım kaynakları kullandığını ifade ediyor. Kısacası kaynaklardan yararlanmak en kritik noktalardan biri.

Ayrıca, Facebook, genel isteklerinize bağlı kalarak “En önemli sayfaları” işaretler. Siz bazı görüşlerinizi açıklamasanız dahi sosyal paylaşım ağının profil oluşturma araçlarının ne kadar geliştiği ortada.

“İlgi Alanları” bölümünü tamamladıktan sonra, aşağı gidin ve altındaki “Reklam verenler” alanına göz atın. Burada, zaten iletişim bilgileriniz reklam verenlerle ilgili bilgileri göreceksiniz. Bu reklam verenlerin herhangi birini kaldırın. Sosyal medya servisi gerekli durumlarda söz konusu kuruluşların veya şirketlerin reklamlarını gizleyeceğini açıkça söyler.

Sonrası Facebook’un Hakkınızda Neler Bildiğini Nasıl Öğrenirsiniz? Hardware Plus – HWP – Teknoloji, Ürün İnceleme, İnternet, Sosyal Medya, Popüler Teknoloji ve Videolar ilk ortaya çıktı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER