FAT32, exFAT ve NTFS Arasındaki Farklar Nelerdir?

0
21

USB diskinizi ve SSD’nizi biçimlendirmek ve onları pek çok cihazda rahatça kullanmak istiyorsanız doğru biçimlendirme mimarisini seçmek zorundasınız. NTFS, FAT32 ve exFAT arasndaki farkları sizin için irdeledik.

Yeni bir 32GB USB disk aldınız ve ona, bilgisayarınızdan bir video yüklemek istiyorsanız. Ne var ki sürekli hata mesajı ile karşılaşıyorsunuz. Problemin adı da “İlgili dosya, hedef dosya sistemi için çok büyük.” Hemen nedenini anlatalım: Fat32 formatı 4GB’dan daha büyük bir dosyanın kopyalanmasına izin vermezken, bu boyuttan daha büyük bir dosyayı USB diske kopyalamaya çalıştınız. Kısacası USB diskinizi doğru şekilde biçimlendirmediniz.

Windows 3 farklı biçimlendirme mimarisinden de faydalanır. Her mimarinin kendine göre zayıf ve güçlü yönleri vardır. Şimdi bunlara değinelim:

FAT32

FAT32, en eski biçimlendirme sistemi konumunda. Sınırlaması ise bugünün Blu Ray ripleri ve 4K video dosyalarıyla pek iyi anlaşamaması: Zira söz konusu dosyalar, 4GB’dan çok daha fazla yer talep eder. Bununla birlikte bu sınırı aşmayan dosyaları, Windows platformunda paylaşmak için hala kullanışlı bir biçimlendirme türü.

exFAT

Microsoft, FAT32’yi güncelleyerek, dosya sistemini yeniden yapılandırdı. Windows Vista SP1 piyasaya sürüldüğünde, exFAT’in maksimum dosya boyutu 16 exabyte olarak belirlendi. Mimari hem Mac hem de PC ile uyumlu. Patentli bir Microsoft teknolojisi olmasına rağmen, Apple da lisans hakkı edindi. Bu mimariyi, OS X’de dosya biçimlendirmesi yaparken seçenek olarak görebilirsiniz. İşletim sistemleri arasında büyük dosyaları paylaşırken, exFAT uygun bir biçimleme sistemidir.

exFAT’in bir dezavantajı, herhangi bir günlük kaydı işlevselliğine sahip olmamasıdır. ExFAT’in diğer dezavantajı Apple’ın Time Machine yazılımı tarafından desteklenmiyor olması.

NTFS

NTFS, neredeyse bütün yeni cihazlarda kullanılan dosyalama sistemi. İsmi aslında her şeyi açıklıyor: New Technology File System. Söz öbeğini Türkçe’ye “Yeni Teknoloji Dosyalama Sistemi” olarak çevirebiliriz.

Yeni işletim sistemleri için dosyalama sistemi olmasının nedeni, Microsoft’un güncel olarak kullandığı tüm yapılara destek vermesi: Günlük kayıt işlemi gerçekleştirebilir. Dosya boyutları sınırına takılmaz; dosya sıkıştırma ve uzun dosya adlarına destek verir, sunucu yöneticileri için dosya erişim kontrolü sağlar.

NTFS,Mac OS tarafından okunabilir. Ancak belki de tek dezavantajı Mac OS’ta ortaya çıkar. Üçüncü bir parti bir yazılım olmadan, NTFS sürücüden Mac OS’a içerik kopyalayamazsınız ya da ondan veri alamazsınız. Bu nedenle platform paylaşımları konusunda exFAT’ten geridedir.

Sonrası FAT32, exFAT ve NTFS Arasındaki Farklar Nelerdir? Hardware Plus – HWP – Teknoloji, Ürün İnceleme, İnternet, Sosyal Medya, Popüler Teknoloji ve Videolar ilk ortaya çıktı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER