Windows ve Office’de Kayıp Şifrelerinizi Nasıl Bulursunuz?

0
8

Bazen gerek Windows işletim sisteminin, gerekse Office yazılımlarının şifresini unutabilirsiniz. Bu şifreler, sizden belli aralıklarla talep edilir; dolayısıyla doğru şifreyi edinmek ve bir köşede saklamak zorundasınız. Peki bu eylemleri nasıl gerçekleştirirsiniz?

Ürün anahtarınızı bulun

Ürün anahtarını bulmak için nereye bakmanız gerektiğini hatırlamanız hatırlamanız şart. Eğer Windows veya Office’i perakende olarak satın aldıysanız bakmanız gereken ilk yer söz konusu yazılımların disklerinin kutusu olacak. Perakende olarak satılan Microsoft ürün anahtarları genellikle CD / DVD kutusunun içinde veya arka tarafında bulunan parlak bir çıkartmada yer alır. Anahtar, beş farklı karakterden oluşup, beş gruba ayrılır.

Bilgisayarınız Microsoft Windows ile önceden yüklenmiş olarak gelmişse, yazılım ürün anahtarı genelde PC kasanızdaki renkli, Microsoft markalı bir çıkartmada yer alır. Microsoft Office için, bilgisayara eşlik eden kurulum diskindeki çıkartmaya göz atabilirsiniz. Her şey başarısız olursa, değiştirme anahtarı edinmek için Microsoft’a başvurmanız gerekebilir.

windows 10Yazılımsal çözümlere başvurun

Eğer diski kaybettiyseniz ve CD/DVD’deki anahtarı bulamıyorsanız farklı bir çözüm mevcut.

Microsoft Windows 10’u sunucularında çalıştırma hakkınızın bir kaydını tutar. Bu sistemin en iyi yönü kaybedecek hiçbir ürün anahtarının bulunmamasıdır. Örneğin, bir USB sürücüsünden yeni bir kurulum yapmanız gerekiyorsa, PC’nizi aktive etmeniz gerekmez.

Akılda tutulmasu gereken tek şey dijital yetkinizin sistem yapılandırmanıza dayalı olmasıdır. Birden çok bileşeni bir kerede değiştirirseniz ve Windows 10’u yeniden yüklemeye çalışırsanız sorun yaşayabilirsiniz. Bu nadir rastlanan bir durumdur, ancak sabit diskinizi veya SSD’yi değiştirmeyi ve aynı anda başka yükseltmeler yapmayı umduğunuzda aklınızda bulundurmanız gereken bir şeydir.

Örneğin Windows 10’u yeniden kurmak ve daha sonra etkinleştirildiğinde diğer bileşen güncellemelerine dikkat etmek daha iyi olur.

Anahtarınızı Microsoft Windows veya Office’den ayrı tutun

Anahtarınızı bulamazsanız, ancak yazılım yüklüyse, Magical Jelly Bean Anahtar Bulucu gibi bir programdan yararlanın. Bu yardımcı program hızlı bir şekilde Windows anahtarını (diğer birçok yüklü program ile birlikte) bulabilir ve diğer yazılımların şifrelerini sizin için görüntüleyebilir.

Magical Jelly Bean’ı indirin ve yükleme işletimini başlatın. Başlat menüsünü açarak ve komut satırına “keyfinder” yazıp ve Enter tuşuna basarak ve verileri tarayarak istediğiniz verileri elde edebilirsiniz. Program, yüklemelerinizi tarar ve Windows ve Microsoft Office’in çeşitli sürümleri de dahil olmak üzere desteklenen programlara dair ürün anahtarlarını bulur.

Tarama tamamlandığında; araç,Windows ve Office sürümleri için sol bölmedeki girdileri içeren bir pencere görüntüler.

Anahtarı ve kurulumla ilgili diğer bilgileri görüntülemek için Microsoft Windows sürümüne ilişkin girişi tıklayın. Anahtar pencerenin sağ tarafındaki ‘CD Anahtarı’ klasöründe gereken her şey listelenir. Söz konusu bilgileri, gelecekte “referans” olmaları için kaydedin. Bilgileri tam olarak kaydettiğinizden emin olun çünkü anahtar, aksi durumda çalışmaz. Bu verileri ‘Ürün Kimliği’ girişiyle karıştırmayın.

Magical Key Finder söz konusu alanda harika işler çıkarır. Yazılımı indirmek için şu bağlantıyı kullanabilirsiniz:

//www.magicaljellybean.com/keyfinder/

Sonrası Windows ve Office’de Kayıp Şifrelerinizi Nasıl Bulursunuz? Hardware Plus – HWP – Teknoloji, Ürün İnceleme, İnternet, Sosyal Medya, Popüler Teknoloji ve Videolar ilk ortaya çıktı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER