Başlangıç Sırasında Çift İşletim Sistemi Seçeneği Görünmesini Nasıl Engellersiniz?

0
6

Pek çok kullanıcı eskiden kullandığı işletim sisteminin, bilgisayar başlarken seçenek olarak sunulmasından rahatsız. Peki bu küçük ama son derece sinir bozucu sorunu nasıl çözersiniz?

Eminiz ki benzer bir sorun çoğunuzun başına gelmiştir. Eski işletim sistemi; uygulamalarla dolduğunda veya ona, virüs gibi zararlılar dadandığında aşırı derecede yavaşlar. Çoğu kullanıcı bu durumda işletim sistemini yeniden kurmayı tercih eder. Ancak hesaplamadığınız şey bir işletim sistemi yerine başka bir işletim sistemi kurduğunuzda, eski işletim sisteminin kalıntılarından kurtulmanın zor olduğudur.

işletim sistemiBilgisayarınızı başlatmaya çalıştığınızda karşınızda garip bir seçenek çıkar: Windows 7(Windows 7’nin yerinde başka bir işletim sistemi de olabilir, sadece aklınızda canlanmasını istiyoruz) ile devam etmek istiyorsanız yoksa Windows 10 ile mi? Aslında Windows 7’yi kullanmanız zaten teoride imkansızdır ancak bu sorun zaman ve enerji kaybına neden olur.

Neyse ki başlangıç işlemi sırasında bundan kurtulmak sandığınızdan çok daha kolay. Öncelikle “Başlangıç” menüsüne farenin sağ tuşuna tıklayarak girin. “Sistem” kutucuğunu seçin. Sol yanda “Gelişmiş sistem seçenekleri” ibaresini göreceksiniz. Onu tıklayın. Şimdi de “Başlatma ve Kurtarma”bölümünde “Ayarlar” kutucuğunu tıklayın. Önce standart işletim sistemini seçin ve altında bulunan “zaman” ibarelerinin yanındaki “onay kutucuklarını” kaldırın. Artık başlangıçta zaman ve enerji tüketmeyeceksiniz.

Eski işletim sisteminden tamamen kurtulmak da mümkün

Diğer işletim sistemini tamamen tedavülden kaldırmak ve ek sabit disk alanı elde etmek de isteyebilirsiniz. Önceden uyaralım bu işlem tehlikeli olabilir. İşleme başlamadan önce daha önceki işletim sisteminin kurulu olduğu bölümde hiçbir veri dosyası olmadığından emin olun. Hatta bir görüntü yedeklemesi oluşturun.

Bu önlemleri aldıktan sonra, Başlat simgesine sağ tıklayın ve Disk Yönetimi’ni seçin. Windows 7 bölümünü seçin; sağ tıklayın ve “Birimi Sili” seçin. Sonra kararınızı onaylayın.

Sonrası Başlangıç Sırasında Çift İşletim Sistemi Seçeneği Görünmesini Nasıl Engellersiniz? Hardware Plus – HWP – Teknoloji, Ürün İnceleme, İnternet, Sosyal Medya, Popüler Teknoloji ve Videolar ilk ortaya çıktı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER