Bilgisayarınız BIOS’ta Tuhaf Sesler Çıkardığınızda Nasıl davranmalısınız?

0
9

Bilgisayarınız özellikle BIOS ekranında tuhaf “uyarı” sesleri çıkartıyorsa; bu, ciddi bir sorunun var olduğuna dair önemli bir işaret olabilir. Peki bu soruna nasıl yaklaşmalısınız?

PC’nizi her açtığınızda, Power On Self Test’in (POST) kısaltması olan POST adlı bir program çalışır. Bu hızlı test, PC’nizin problemlerini saptayan etkili bit yöntemdir.

biosPOST çalışırken, sonuçları ekranınızda görebilirsiniz. Bilgisayar, kendisine bağlı bağlı tüm bileşenlerin envanterini alır. Tek istisna grafik kartı ve monitör arasındaki ilişkidir. Zira monitöre sinyal yollanmıyorsa, söz konusu sorunun ne olduğunu görmeniz mümkün değildir. Bu nedenle BIOS üreticileri sadece grafiklerden değil; seslerden de faydalanmak zorundadır. Bilgisayarınız açılırken, sürekli yükselen “bip” sesleri kayda değer bir probleme işaret edebilir.

Size keyif verecek bir uyarı sesi de var

Gerçekten güzel olan tek bir “bip” var: Bilgisayarınızı açtığınız zaman duyacağınız standart ses. Günümüzdeki çoğu bilgisayarda anakart üzerinde hoparlörler dolayısıyla bir problem olmayınca sesli uyarı almazsanız.

Önce,uyarı seslerini zihninize kaydedin. Bir uzun ses, bir kısa ses ardından yine uzun bir ses duyabilirsiniz. Bu, duruma göre değişir. Gerekirse elinize kağıt kalem almanızı ve süre tutmanızı öneririz. Uarını seslerinin sayısını ve süresini not edin, anakart üreticinizin web sitesine gidin veya çevrim içi olarak arama yapın.

Bu kodların şifresini çözerek büyük olasılıkla sorunun ne olduğunu anlamaya başlarsınız. Aklınızda bulundurmanız diğer bir nokta ise bu süreçte, bilgisayarınıza yeni bir cihaz takmamaktır. Zira böyle bir işlem yaparsanız, PC’niz sizi yanıltacak sesler çıkarabilir. Basit bir örnek vermemiz gerekirse en olağan şüpheli yerine tam oturmamış bir RAM ünitesidir. “Yarı” sesi devam ediyorsa, yeni yükseltmelerin hepsini kaldırın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Böylece sorunun ne olduğunu anlamanız inanılmaz derecede kolaylaşacaktır. Ne olduğunu anlamak için tavşan deliğinin derinliklerine inmemek ve basit düşünmek etkili bir çözümdür.

Sonrası Bilgisayarınız BIOS’ta Tuhaf Sesler Çıkardığınızda Nasıl davranmalısınız? Hardware Plus – HWP – Teknoloji, Ürün İnceleme, İnternet, Sosyal Medya, Popüler Teknoloji ve Videolar ilk ortaya çıktı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER