iPhone ve iPad’de Nasıl Gelişmiş Paylaşım Yaparsınız?

0
11

iPhone veya iPad’in en kalifiye yeteneklerinden biri paylaşım menüsü. Applee kısa süre öncesine dek dışarıya fazlasıyla kapalıydı. Şimdiyse iOS’taki dokümanları, URL’leri, fotoğrafları ve dosyaları, üçüncü parti uygulamalara ve hizmetlere yönlendirebiliyorsunuz.

Paylaş simgesi, çekirdek iOS uygulaması ile hiçbir sorun yaşamıyor. Yeni Apple işletim sistemiyle bir fotoğrafı, bir dosyayı, bir videoyu ve daha nicesini basit ama etkili bir menüden kolayca WhatsApp’a, Facebook’a ve çoğu üçüncü parti uygulamaya yollayabilirsiniz.

Temellerin ötesine geçin

Önceki işletim sistemlerinde, uygulamalar arasında bilgi ve dosya gönderimi sınırlanmıştı. iOS 8’den itibaren bu durum değişmeye başladı ve şimdilerde “olgunluk” dönemine girildi. Apple, kısa süre öncesinin aksine üçüncü parti geliştiricilere tam destek sağlıyor. Çoğu uygulama, paylaşım seçeneğinden faydalanabiliyor ve kullandığınız belgenin türüne göre de akıllı işlemler gerçekleştirebiliyorsunuz. Şanslıysanız, başka bir yere e-posta gönderebilir veya bir metin bağlantısı yapabilirsiniz. Ancak iOS 8 ile başlayarak, Apple üçüncü taraf uygulamaları destekledi. Üstelik paylaşmak istediğiniz belgenin türüne göre akıllı işlemler gerçekleştirebilirsiniz.

Basit bir örnek verelim: Paylaşım menüsü; varsayılan olarak mesajlarda, posta ve hatırlatma uygulamalarında URL, doküman veya fotoğraf paylaşmanıza izin verir. Paylaştığınız ögeyi Notes’a da ekleyebilirsiniz. En sevdiğiniz uygulamaları Notes’a eklemeniz harika olmaz mıydı? Paylaşım sayfası desteğiyle bir uygulama açın ve paylaş düğmesine dokunun. Ekranın üst kısmında, etkinleştirilmiş uygulamaların paylaşım için düzenlendiğini göreceksiniz. “Daha Fazla” yazan bir kutucukla karşılaşana kadar ekranı sağa kaydırın. Paylaşım sayfanızı düzenlemek için geliştirilen bir yapılandırma menüsü ile karşılaşacaksınız. Simgeye hafifçe dokunun ve onay verin.

Uygulamalarınızı tekrar düzenleyin

Daha önce de belirttiğimiz gibi sayısız üçüncü parti uygulama, iOS’u destekliyor. “Diğer” ibaresine tıklayın ve cihazınızın paylaşım yapabildiği her uygulamaya göz atın. Bu uygulamaların yanlarındaki simgeleri sağ tarafa çekerek paylaşımı aktif, sol tarafa çekerek paylaşımı pasif hale getirebilirsiniz.

Posta ve iletiler gibi bazı “temel” uygulamalar her zaman görünür ancak kullanmayacağınız diğer uygulamalar için desteği kapatabilirsiniz. Uygulamaları, kullanmak istediğiniz sıraya göre de düzenleyebilirsiniz. Ekranın sağ tarafındaki menüye dokunup, uygulamalarını görünmesini istediğiniz sırada yerleştirmek için dilediğiniz uygulamayı yukarı veya aşağıya sürükleyebilirsiniz.

Sonrası iPhone ve iPad’de Nasıl Gelişmiş Paylaşım Yaparsınız? Hardware Plus – HWP – Teknoloji, Ürün İnceleme, İnternet, Sosyal Medya, Popüler Teknoloji ve Videolar ilk ortaya çıktı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER