Spam E-Postaları Nasıl Engellersiniz?

0
7

Maalesef kötü niyetli kişiler e-posta kutularımızı spam postalarla doldurmaya ve anlık hata yapmanızı beklemeye devam ediyorlar. Peki spam postalar ile mücadele etmenin en etkili yolları nelerdir?

E-posta istemciniz (e-postalarınıza erişmek veya e-posta göndermek için kullandığınız yerel program veya bulut tabanlı hizmet) belirli koruma sistemlerine sahiptir ve şüpheli mesajlardan bazılarını ayrı bir klasöre gönderir. Yine de hiçbir filtre ve koruma sistemi mükemmel değildir. Bazı spam postlar filtreleri aldatır ve gelen kutunuzda karşınıza çıkar. Hatalı pozitif olarak adlandırılan bazı meşru mesajlar ise kendilerini bambaşka bir klasörde bulabilirler.

Bu zararlı postalardan kurtulmanın veya en azından riski en düşük seviyeye çekmek için bazı yöntemler mevcut:

Filtrenizi eğitin

Eğer zararlı bir e-posta, gelen kutusuna düştüyse onu silmeyin ve spam olarak işaretleyin. Tam tersi gerçekleştiyse ve bir arkadaşınızdan gelen e-posta, istenmeyenler klasörüne düşerse, o postanın zararlı olmadığını istemciye belirtin. Böylece filtrenizi eğitmiş olursunuz. Bu eylemleriniz gelecekte, size ciddi faydalar sağlayacaktır.

Asla ama asla bu tip postaları açmayın

Yazımızın başında “kötü niyetli kişilerin anlık hatanız beklediklerini” vurgulamıştık. Tam da bundan bahsediyoruz. Ne olursa olsun bu tip e-postaları açmayın. Eğer bu tür bir hata yaparsanız kesinlikle hiçbir linke tıklamayın veya dosya indirmeyin. Bir linke tıklamanız veya indirdiğiniz dosyayı açmanız, PC’nizin kapılarını bilgisayar korsanlarına tamamen açacaktır.

E-Posta adresinizi gizleyin

İnternette bulunan hemen hemen her site, akıllı telefonunuza veya tabletinize indirdiğiniz her uygulama sizden e-posta adresi talep eder. E-Posta adresinizi olabildiğince az kişi ve kuruluşla paylaşın. Paylaşmak zorunda kaldığında alt kısımdaki küçük açıklamaları okuyun ve “bilgilerinizi üçüncü kişilerle” paylaşım ibaresinin yanındaki onay kutusunu kaldırın.

Ek anti-spam filtresi kullanın

Pek çok güvenlik yazılımı, bu tür filtrelerle birlikte gelir. Bu tip filtreler özellikle Office Outlook programı gibi e-posta istemcileri ile uyumlu çalışır. Spam ile savaşan en başarılı yazılımlar arasında ESET Smart Security bulunuyor. Uygulamayı 30 gün boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Yazılımı şu linkten indirebilirsiniz:

https://www.eset.com/sg/home/products/smart-security/

Sonrası Spam E-Postaları Nasıl Engellersiniz? Hardware Plus – HWP – Teknoloji, Ürün İnceleme, İnternet, Sosyal Medya, Popüler Teknoloji ve Videolar ilk ortaya çıktı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER