Ekran Kartınızın Performansını Nasıl Test Edersiniz?

0
9

PC’nizin en önemli birimlerinden biri şüphesiz ekran kartı. Ekran kartı sadece oyunlarda değil; pek çok uygulama için de kilit faktör. Peki bu donanım kaleminin performansını nasıl test edersiniz?

Bilgisayarınızın performansını belirleyen üç temel öge mevcut: Ekran kartı, işlemci ve RAM üniteleri. Tabii ki sabit disk gibi donanımlar da olmazsa olmaz konumunda ama bir uygulamayı; özellikle de oyunu çalıştırdığınızda üç unsurdan medet ummanız doğal. Bu ögelerden ekran kartının performans değerleri, video oyunları için bilhassa mühim konumda. Peki donanımını nasıl test edersiniz? Cevapları yazımızda bulabilirsiniz.

ekran kartıNeden performans testi gerçekleştirmelisiniz?

GPU karşılaştırma testleri, grafik kartınızın yük altında nasıl performans gösterdiğini öğrenmek için harika bir yol. Hele hele grafik kartında “Overclock” tercihinde bulunduysanız, birkaç saatlik testler sizin yararınıza olacak. Bir oyunu oynak istediğiniz en son şey, grafik kartınızın başarısız olmasıdır ve sisteminizin bu nedenle çökmesidir. Oysa ki performans testlerinde onlarca saat çalışan bir grafik kartı bu tür bir sorun yaratmaz. Yine de GPU’nuzu yüksek derecelere çıkaracak testleri gerçekleştirirken dikkatli olmalı ve gerektiğinde teste son vermelisiniz. GPU’nuzun yongası gelişmiş olsa dahi, fazla ısınması havalandırma sistemindeki sorunlara işaret eder. Bu tip bir problemle karşılaşırsanız kasanızı temizleyin ve onun hava sirkülasyonun tam olduğuna emin olun. Gerekirse ek fan ve su soğutma gibi sistemlerden de faydalanabilirsiniz.

Nasıl performans testi gerçekleştirirsiniz?

Piyasada pek çok benchmark testi var. Bunların hepsi 3D Benchmark gibi ücretsiz değil(gerçi 3D benchmark tüm özelliklerin kullanılması için ücret talep ediyor).

Yazılımı şu bağlantıdan indirebilirsiniz:

https://www.3dmark.com/

Grafik kartınızı düzgün bir şekilde test etmek için Heaven Benchmark testini indirmenizi öneririz.. ‘Şimdi indir’ görene kadar sayfayı aşağı kaydırın.

Yazılımı indirmek için şu linke tıklayın:

https://benchmark.unigine.com/heaven

Kurulduktan sonra programı çalıştırın. Doku kalitesi ve benchmark’ın çalıştırılmasını istediğiniz çözünürlük gibi çeşitli seçenekleri belirlemenize izin veren bir pencere görüntülenir. Çözünürlük seçilirken genelde oyunlar çalıştırdığınız çözünürlükte standardı kopyalamak en iyisidir. Windows’u (1920 x 1080 gibi) çalıştırdığınız çözünürlüğü ve ardından ‘Sistem’i seçin. Daha sonra Basic(temel) ve Extreme(aşırı) seçenekleri ile sisteminizi test edebilirsiniz.

Test sonuçları

Test sonuçlarını menünün sağ üst köşesinde görebilirsiniz. Bu noktada size rehberlik edecek birim FPS yani “Frame Per Second” yapısıdır. Keyifli bir oyun deneyimi için bu rakamın en az 30 FPS olması gerekir. Aksi takdirde bolca takılma ve atlama ile yüzleşmek zorunda kalabilirsiniz. Eğer yeni oyunlarda ve 1920X1080’d 60 FPS gibi değerleri görüyorsanız teste son verin; zira sizin hiçbir teste ihtiyacınız yok. Ancak toz temizleme işlemlerini ihmal etmeyin.

Sonrası Ekran Kartınızın Performansını Nasıl Test Edersiniz? Hardware Plus – HWP – Teknoloji, Ürün İnceleme, İnternet, Sosyal Medya, Popüler Teknoloji ve Videolar ilk ortaya çıktı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER