Google, Chrome Reklam Engelleyici ile İnterneti Temizleyecek

0
2

Google, Chrome için reklam engelleyici tanıttı ve önümüzdeki yılın başlarında kullanıma açılacağını duyururken yayıncılarında buna hazır olmasını istedi.

Gelirinin büyük bir kısmını reklamdan kazanan Google elbette reklamların hepsini engelleme yoluna gitmeyecek. Chrome’un reklam engelleyicisi sadece otomatik başlayan sesli videolar ya da tam sayfa reklamlar gibi rahatsız edici ve sinir bozucu reklamları hedef alacak.

Şirketin Reklam Bölümü Yöneticisi Sridhar Ramaswamy blog gönderisi ile yaptığı açıklamada internet sitesinde Google reklamları yer alıyor olsa dahi Chrome’un belirleyeceği reklam önergelerine aykırı bir durum oluşturuyorsa bu reklamın engelleneceğini duyurdu.

Yani özellik tamamen bir reklam engelleyici olmak yerine reklam filtreleyici olacak. Yönergelere uyan reklamlar ise gösterilmeye devam edecek. Özellik Chrome’un hem masaüstü versiyonunda hem de mobil uygulamasında geçerli olacak.

Şirket yayıncılar için sitelerinde yer alan reklamların bu filtreye takılıp takılmayacağını gösteren bir araç yayınladı. Herhangi bir şekilde gösterimi kabul edilmeyecek reklamlar aralarında Google, Facebook, News Corp ve Washington Post gibi isimlerin oluşturduğu Coalition for Better Ads tarafından belirleniyor.

Sonrası Google, Chrome Reklam Engelleyici ile İnterneti Temizleyecek Hardware Plus – HWP – Teknoloji, Ürün İnceleme, İnternet, Sosyal Medya, Popüler Teknoloji ve Videolar ilk ortaya çıktı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER