Ekran Kartınızda Nasıl Overclock İşlemi Yaparsınız?

0
8

Nvidia veya AMD ekran kartlarına uygulanacak overclock işlemleri becerikli ve cesur olmayanlar için pek de uygun değil. Eğer işinizin ehli değilseniz donanım kalemlerinize ciddi zarar verebilirsiniz, bu da hafife alınmaması gereken bir durumdur. Üstelik bazen nehre attığınız taş, ürküttüğünüz kurbağaya değmez ve istediğiniz verimi elde edemezsiniz.

Ancak overclock işlemi, bazı uzman kullanıcılar için bir hobidir. Eğer doğru soğutucu ile doğru işlem uygulanırsa, grafik istemcinin hızı kayda değer biçimde artar. Dikkatli olmanız gereken nokta kasa isi sıcaklık ve ekran kartınızın fanının nasıl çalıştığıdır. Bunlara ek olarak su soğutma sisteminiz ve muazzam bir kasa hava dolaşımınız olsa dahi saat çekirdek hızını abartı düzeylere taşımamalısınız.

Overclock işlemi Nvidia’nın GPU Boost ve AMD’nin Power Tune yazılımları hala bazı ekran kartlarında kullanılabilir ama eskiye göre kullanım alanları biraz kısıtlanmış durumda. Yine de ekran kartınızı bir üst aşamaya taşımak için pek çok yazılım ve donanım hilesi mevcut:

Gerekli yazılımı elde edin

overclockAMD ve Nvidia’nın standart yazılımları biraz eskimiş olabilir lakin hemen hemen her üretici kendi overclock yazılımını geliştiriyor. Bu yazılımlar gerek kutudan çıkan CD’lerden, gerekse internetten indirebiliyor. Asus için Asus için GPU Tweak, MSI için Afterburner, Evga için Precision X bilhassa başarılı uygulamalar. Ekran kartlarının stok hızlarını ve optimum durumlarda hangi değerleri kullanmaları gerektiğini gösterebiliyorlar.

Bir kontrol yazılımı edinin

AIDA 64 Extreme, Open Hardware Monitor gibi yazılımlar size ekran kartınızın ne kadar ısındığını gösterecek ve gerekli durumlarda uyarılarda bulunacaktır.

Uygulamaları indirmek için şu linkleri tıklayabilirsiniz:

http://download.cnet.com/Open-Hardware-Monitor/3000-2094_4-75217106.html
https://www.aida64.com/downloads

Saat hızını kontrol edin

Saat hızını kontrol etmek Batman: Arkham Knight gibi oyunlardaki ek yazılımlardan faydalanabilir ve böylece performans farkını kendi gözünüzle görebilirsiniz. Dilerseniz 3D Benchmark gibi yazılımlardan da yararlanabilirsiniz.

Çekirdek sıcaklığına dikkat edin

Çekirdek sıcaklığının belli bir sınırın ötesine geçmesi ya ekran kartınızda geri dönülemez sorunlara yol açar ya da onun ömrünü ciddi biçimde kısaltır. Örneğin NVIDIA’nın kabul ettiği son sınır 79 derecedir.

Sonrası Ekran Kartınızda Nasıl Overclock İşlemi Yaparsınız? Hardware Plus – HWP – Teknoloji, Ürün İnceleme, İnternet, Sosyal Medya, Popüler Teknoloji ve Videolar ilk ortaya çıktı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER