Android İşletim Sistemini Nasıl Yedekler ve Geri Yüklersiniz?

0
20

android

Yeni Android sürümlerinin piyasaya sürülmesiyle birlikte akıllı telefonunuzun veya tabletinizin bir kopyasını almak için mükemmel bir zaman. Eğer yeni mobil işletim sistemine geçiş yaparsanız, bazı şeylerden hoşlanmazsanız ve öncü sürümü geri istiyorsanız, cihazınızı yükseltmeden önceki haline kolayca geri yükleyebilirsiniz.

Android, bulut servisleriyle senkronize olmak için özel olarak hazırlanmıştır, bu nedenle mümkün olduğunda e-posta, kişi ve takvim gibi önemli verileri yedeklemek için çevrim içi hizmetleri kullanın. Örneğin Gmail, bunları yedeklemeyi kolaylaştıran harika bir servistir.

Android cihazınız değerli fotoğraflarla ve videolarla doluysa, telefonunuzun veya tabletinizin doğru bir şekilde yedeklenmesi önemlidir. Cihazına bir şey olsa dahi hatıralarınız baki kalacaktır.

Tabletinizdeki yedekleme ve geri yükleme opsiyonlarını aktif hale getirin

İlk basit adım, cihazın dahili yedekleme özelliğini etkinleştirmektir. Bu işlevi kontrol etmek için Ayarlar> Yedekle ve sıfırlamaya gidin ve hem ‘Verileri yedekle’ hem de “Otomatik olarak geri yükle” kutularının işaretli olduğundan emin olun.

Bu seçenekler, cihazınızdaki verilerinizin ve ayarlarınızın çevrim içi olarak otomatik olarak yedeklenmesini ve bir Gmail hesabına bağlı kalmasını sağlar. Android cihazınızı sıfırlamanız gerekiyorsa veya yeni bir akıllı cihaz aldıysanız, bu Gmail hesabıyla oturum açabilirsiniz; verileriniz ve ayarlarınız indirilir ve geri yüklenir. Tüm bu kullanışlı yeteneklere rağmen, üçüncü parti bir yazılımdan faydalanmayı unutmamanızı öneriyoruz.

Kaliteli bir yazılım kullanın

Akıllı tablet veya telefonunuzu kolayca bir yedeklemenize olanak tanıyan bir dizi üçüncü parti uygulaması bulunuyor.

Örneğin, Helium’u Google Play Store’dan yükleyin. Helium son derece başarılı bir uygulamadır. Uygulamanın ayarlamalarını düzenlemeniz için birkaç gerekli adım mevcut.

Bunlardan ilki, telefonunuzda USB hata ayıklamasını etkinleştirmektir. Ayarlar> Geliştirici Seçenekleri> USB Hata Ayıklama bölümüne gidin. Birçok akıllı cihazda “varsayılan” olarak gizlenmiş bir ‘Geliştirici Seçenekleri’ girişi göremiyorsanız, “Girişe” ulaşmak için Ayarlar> Telefon Hakkında’ya gidin ve ‘Yapı numarası’ üzerine dokuz kez dokunun.

Sonra, bilgisayarınıza Helium Desktop istemcisini indirin ve yükleyin. 15 GB’lık premium sürüm 14.79 dolar talep ediyor. Eğer ihtiyaçlarınızı karşılıyorsa, ücretsiz sürümü de tercih edebilirsiniz. Uygulamayın başlatın, talimatları uygulayın, Android cihazınızı USB’ye bağlayın ve yazılımı çalıştırın.

Helium’u indirmek için şu linke tıklayabilirsiniz:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.koushikdutta.backup&hl=en

Uygulamaları geri getirin

Android cihazınızı Helium’da yedeklemek, için “Verileri kaydet” ibaresine Cihazınızın içinde küçük bir microSD kartınız yoksa, varsayılan olarak “Yalnızca Uygulama Verileri” seçeneğini işaretli bırakmanızı öneririz. Bunu işaretlemezseniz, Helium, uygulamanın bir kopyasını bir “apk” dosyası olarak yedekleyecek. Podcast oynatıcıları gibi bazı uygulama türlerinin genellikle büyük medya dosyalarından oluştuğunu ve bunları yedeklemek için zaman gerektiğini unutmayın.

Yedeklemeyi geri yükleyin

Eski bir yedeklemeyi geri yüklemek için yedeklemenizin kaydedildiği depolama konumuna erişin. Seçim yapabileceğiniz bir uygulama listesi sunulacak. Bu noktada “Tümünü seç” ibaresine tıklayabilirsiniz. Hazır olduğunuzda, yedeklenen verileri kurtarmak için “Geri Yükle” kutucuğuna dokunun. Hepsi bu.

Sonrası Android İşletim Sistemini Nasıl Yedekler ve Geri Yüklersiniz? Hardware Plus – HWP – Teknoloji, Ürün İnceleme, İnternet, Sosyal Medya, Popüler Teknoloji ve Videolar ilk ortaya çıktı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER