Gizli Dosyaları ‘Görsel Biçiminde’ Nasıl Saklarsınız?

0
10

Hassas bilgilerinizi gizlemek ve güvence altına almak için birçok yol mevcut. Bazen gizli dosyaları açıkta saklamak onları güvence altına almanın en iyi yoludur. Bilgisayarınızda çok sayıda görsel olduğuna eminiz.

Bu kadar fazla görselin bulunduğu bir dijital ortamda; metinleri, dosyaları ve klasörleri “görsel biçiminde” saklamak son derece zekice bir yöntem olarak değerlendirebilir. Ne de olsa kimsenin şüphesini çekmez.

gizli dosyaPeki bu yöntemi nasıl hayata geçirirsiniz? Madde madde ilerleyelim:

Öncelikle şunu belirtelim, bu tür bir eylemi gerçekleştirmek için Winzip ve WinRAR yazılımlarından birini indirmeniz gerekiyor. Aşağıdaki linklerden dilediğiniz programı seçebilirsiniz.

http://www.winzip.com/win/en/downwz.html
http://www.win-rar.com/download.html?&L=5

Sabit diskinizde “Hide” isimli bir klasör oluşturun

Sabit diskinizde C:Hide isimli bir klasör oluşturun ve gizlemek istediğiniz tüm dosyaları bu klasöre yerleştirin. Ayrıca “paravan” olarak kullanacağınız görselleri de bu klasöre kopyalayın.

Dosyaları seçin

Şimdi gizlemek istediğiniz tüm dosyaları seçin, bunlara sağ tıklayın ve sıkıştırılmış bir ZIP veya RAR dosyası seçeneği ekleyin. Örneğin hidefiles.rar isminde bir klasör oluşturabilirsiniz. Artık gizlemek istediğiniz dosyalara, bir JPG resmine ve sıkıştırılmış arşive benzeyen bir klasöre sahipsiniz.

Komut satırını açın

Komut satırını(Windows+R) açın ve CMD yazın.

Gerekli komutları girin

Kök dizinini açmak için komut istemine CD yazın. Hidefiles.rar dosyası ve JPG resmi içeren klasörü açmak için cd hide yazın.

JPG dosyasına isim verin

JPG dosyasına bir isim vermelisiniz. Dilediğiniz ismi seçebilirsiniz. Ancak fazla dikkat çekici olmayan bir isim seçmenizi öneririz. 1.jpg pek dikkat çekmez.

Son adım

Komut satırına copy /b 1.JPG + hidefiles.rar 1.jpg yazın. Gizli dosyalarınıza erişmek için 1.jpg(aslında dosyanın 1.jpg olmadığının farkındayız) dosyasının üstüne gelin ve WinRAR ya da Winzip ikilisinden biri ile açın. Hepsi bu.

Sonrası Gizli Dosyaları ‘Görsel Biçiminde’ Nasıl Saklarsınız? Hardware Plus – HWP – Teknoloji, Ürün İnceleme, İnternet, Sosyal Medya, Popüler Teknoloji ve Videolar ilk ortaya çıktı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER