XBox Project Scorpio’dan Güçlü Bir Oyun Bilgisayarını Nasıl Kurarsınız?

0
13

Xbox One’ın süper güçlü modeli olarak nitelendirebileceğimiz Xbox Project Scorpio, tarihin en güçlü oyun sistemi olmaya aday. Ancak sahip olduğunuz PC’yi üst düzey donanım kalemleriyle donatarak söz konusu konsoldan bile güçlü bir sistem inşa edebilirsiniz.

Xbox Project Scorpio hakkındaki denklemde hala bilinmeyen pek çok öge mevcut. Cihazın muazzam derecede güçlü olduğu tartışılmaz. Microsoft şimdiden, söz konusu konsolu “6 Teraflop grafik gücüne sahip, gerçek 4K oyun deneyimi sunan ve Xbox One oyunları ve aksesuarlarıyla uyumlu bugüne kadarki en güçlü konsol” olarak nitelendiriyor.

Microsoft her ne kadar “en güçlü konsol” ibaresini kullansa da, “en güçlü oyun sistemi” ibaresini kullanmıyor. Zira Amerikalı teknoloji devi, masaüstü bilgisayarların potansiyelinin neredeyse sonsuz olduğunun farkında. Peki masaüstü sisteminizi, nispeten uygun bedel karşılığında bir oyun canavarından nasıl güçlü kılarsınız?

Doğru ekran kartını seçin

Oyun bilgisayarı kurmak konusunda olmazsa olmazınız ekran kartıdır. AMD’nin Vega mimarisi veya Nvidia’nın Titan X’i herkesin malumu. Ancak biz daha ekonomik bir seçenek öneriyoruz. Polaris mimarisi üstüne inşa edilmiş AMD RX 480 son derece ideal. Scorpio’daki grafik istemci 1172 MHz hızında çalışıyor. AMD RX 480, bu değeri geride bırakabilecek kadar başarılı. Üstelik Oculus Rift gibi sanal gerçeklik yapılarına da tam destek veriyor. Tabii ki GDDR5X’lik 11 GB’lık belleğe, 3584 CUDa çekirdeğine ve 11.3 teraflop işlemci gücüne sahip bir sistemde seçebilirsiniz. Lakin bu seçenek, fiyat açısından RX 480’i neredeyse ikiye katlıyor.

Doğru işlemciyi seçin

Yeni konsol, 8 çekirdekli AMD Jaguar işlemciden faydalanıyor. Saat çekirdek hızı 2.3 GHz olarak belirlenmiş işlemci sayesinde, yeni konsol öncüsünden yüzde 35 düzeyinde hızlı. AMD Ryzen 7 1700 fiyat-performans oranı dengesinin zirvesini temsil ediyor. 3.7 GHz’lik çekirdek hızı, overclock işlemi ile daha da ileriye taşınabiliyor.

Doğru belleği seçin

Süper konsolda, GDDR5 destekli 12GB bellek kullanılıyor. Bant genişliği ise 320GB/s seviyesinde. PC’ler henüz DDR5 biçimini desteklemiyor. Bu nedenle benzer bir performans elde etmek için 16GB Corsair Vengeance LPX DDR4 gibi kaliteli bir bellek modülü tercih edebilirsiniz.

Doğru güç ünitesini ve kasayı seçin

Eğer bir oyun bilgisayarından tam performans elde etmek istiyorsanız, kesinlikle doğru güç ünitesini ve kasayı seçmelisiniz. PSU konusunda mutlaka “Altın Standart” tercihinde bulunun ve 650-700W’lık seçeneklere öncelik verin. Elbette watt ne kadar fazla olursa, gelecekte kullanma şansınız o kadar artar. Kasanız ise hava sirkülasyonunda başarılı olmalıdır. Aksi takdirde, özellikle yaz ayında sorun yaşanabilir.

Doğru sabit diski seçin

Elbette sabit disk seçimi yaparken, performans denilince akla gelen ilk mimari SSD’dir. Ancak 1TB’lık bir SSD’nin maliyeti uçuk seviyede. Size Seagate FireCuda 1 TB 2.5 inç Dahili SSHD ve benzeri diskler öneriyoruz.

Sonrası XBox Project Scorpio’dan Güçlü Bir Oyun Bilgisayarını Nasıl Kurarsınız? Hardware Plus – HWP – Teknoloji, Ürün İnceleme, İnternet, Sosyal Medya, Popüler Teknoloji ve Videolar ilk ortaya çıktı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER