Apple’ın Yeni macOS Sürümü High Sierra Ortaya Çıktı

0
8

Apple, Mac işletim sistemi macOS’un yeni sürümü High Sierra’yı ve getirdiği özellikleri dün başlayan WWDC17 etkinliğinde tanıttı.

Apple’ın yeni işletim sistemi sürümü yeni dosya sistemi ile birlikte gelecek. Daha önce iOS güncellemesi kullanmaya başlanılan Apple Dosya Sistemi (APFS) yeni sürüm ile beraber macOS’a da gelecek. Yeni dosya sistemi özellikle büyük depolama teknolojileri için optimize edildi ve sık kullanılan işleri kolay bir şekilde hallediyor. Ayrıca mevcut HFS sürücüleri ve verileri ile de eksiksiz bir uyuma sahip.

Günümüzde kullanılan High-Efficiency Video Coding (H.265) desteği de High Sierra ile gelen yeniliklerden bir tanesi. H.264 standartına göre %40’a kadar daha az yer kaplayan dosyalar ile 4K çözünürlüğünde videoların dosyaları inanılmaz bir kaliteye sahip olacak.

Güncelleme ile beraber yüklü olan olan uygulamalarda da çeşitli yenilikler olacak. Bu versiyonda Safari, videoların otomatik olarak başlamasını engelleyecek ve Akıllı İzleme Engelleme özelliği ile reklam verenlerin kullanıcıların internet etkinliğini takip etmek amacı ile kullandığı verileri berlileyecek ve kaldıracak. Safari’nin yanı sıra Mail, Notlar, Spotlight gibi uygulamalar da yeni özelliklere kavuşacak.

Sanal gerçeklik için HTC Vive ve SteamVR ile anlaşan şirket Unity ve Epic gibi VR geliştirme araçlarını da macOS’a getirecek. Ayrıca HTC Vive mikrofonlu kulaklık bağlantısı desteği de High Sierra ile gelecek yenilikler arasında yer alıyor.

Sonrası Apple’ın Yeni macOS Sürümü High Sierra Ortaya Çıktı Hardware Plus – HWP – Teknoloji, Ürün İnceleme, İnternet, Sosyal Medya, Popüler Teknoloji ve Videolar ilk ortaya çıktı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER