Bilgisayarınıza Nasıl Sıvı Soğutma Sistemi Kurarsınız?

0
11

Sıvı soğutma sistemi, araba radyatörü ile benzer şekilde çalışır. İşlemcinizin üst kısmına yerleştirilmiş bir pompa, kapalı bir döngüde yapılandırılmış, yumuşak bir boru sistemi etrafındaki özel bir sıvıyı (genellikle damıtılmış su ile ısıl iletken bir sıvı kombinasyonu) dolaştırır. Isı, işlemcinizden pompanın tabanındaki bir bakır plaka vasıtasıyla sıvıya aktarılır.

Sıcak sıvı borudan bir radyatöre gider ve PC kasanızın üst, ön veya arka tarafına monte edilebilir. Isı daha sonra radyatörden fanlar yardımı ile dağıtılır ve optimum soğutma için çeşitli türlerde monte edilebilir. Soğutulmuş sıvı daha sonra işlemcinize yeniden yönelir. Sıvı soğutma sistemi, temelde bunlara ihtiyaç duyar.

sıvı soğutmaBir sonraki adım pompayı ana karta ve işlemciye sabitlemektir. Pompanın, dahili bir tutma dirseği olduğunu fark edeceksiniz. Bu dirseği pompaya bağlamanız gerekebilir. Pompayı işlemciye yerleştirin ve dayanakların tutma dirsekleri üzerindeki deliklerden geçmesini sağlayın. Radyatör hortumunu sıkıştırmayan veya tıkanmayan bir şey olup olmadığını kontrol edin, ardından soğutucuyu vidalar ile sabitleyin.

Su soğutma temelli soğutucu takmadan önce biraz hazırlık yapılması gerekir. PC kasanızda her iki tarafa erişmeniz gerekir, bu nedenle tüm panelleri çıkarın ve gerekirse yükleme sırasında yolunuza düşebilecek tüm bileşenleri kaldırın. GPU’lar, RAM modülleri ve sürücü kafesi asal olağan şüpheliler konumunda.

Hava soğutmalı bir fandan örnek verelim. Önce fanı çıkarın, ardından soğutucuyu yerine tutan pimleri dikkatlice gevşetin. Artık işlemcinizi desteleyen soğutucuyu çıkarabilirsiniz. Hemen bir toz temizleme işlemi gerçekleştirin.

Muhtemelen CPU’nun üst yüzeyinde bir miktar termal macun kalıntısı göreceksiniz. Yeni sıvı soğutucu pompanızın CPU ile güçlü bir termal teması olduğundan emin olmak için bunun temizlenmesi gerekiyor. Temizlik için, yüzde 90’lık artı izopropil alkol içeren bir bez kullanabilirsiniz.

Yeni soğutucuyu kurun

Artık temizlikten parlayan işlemci üzerinde yepyeni soğutucu kurmaya başlayabilirsiniz. İlk iş, işlemcinin üst kısmında pompa düzeneğini sabitlemek için kullanılacak ve işlemcinin arkasında yer alan bir plakayı, ana karta takmaktır.

Soğutucunuzla birlikte çeşitli AMD ve Intel yuva tasarımlarını tamamlayan çeşitli seçenekler bulmalısınız. Ana kartın arkasında, işlemciyi çevreleyen dört deliğe dikkat edin. Montaj vidalarını bu deliklere monte edin ve ana kartın önüne doğru hareket ettirin. Dirseği dört vidalı ayraç ile yerine tam olarak sabitleyin.

Sonrası Bilgisayarınıza Nasıl Sıvı Soğutma Sistemi Kurarsınız? Hardware Plus – HWP – Teknoloji, Ürün İnceleme, İnternet, Sosyal Medya, Popüler Teknoloji ve Videolar ilk ortaya çıktı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER