Bilgisayarınızı, Zararlı Yazılımlardan Nasıl ‘Tam Kapsamlı’ Korursunuz?

0
16

Bilgisayarınızı zararlı yazılımlardan korumak basit bir iş değil. Zira zararlı yazılımların sayıları ve çeşitleri günbegün artıyor. Bununla birlikte, bizim de kullanabileceğimiz birkaç sağlam koz mevcut.

21.yüzyılın başında uğraşmamız gereken kötü amaçlı yazılımlar virüsler ve truva atlarından ibaretti. Ne var ki yıllar geliştikçe virüsler, bakterilerin antibiyotiklere direnç kazanması gibi daha güçlü ve sağlam biçimde karşımıza çıktılar. Truva atları ise retro virüsler(HIV, Hepatit C) gibi kamuflajlarının arkasına sığındılar. Artık basit taramalar, onları saptamaya yetmiyor. Peki ne yapmanız gerekiyor?

Bilgisayar virüslerini ve Truva atlarını, rootkit’leri, casus yazılımları, reklam yazılımlarını, solucanları vb. Gibi diğer kötü amaçlı yazılımları tamamen ve doğru bir şekilde taramak sorun gidermede “ölümcül” bir yarara sahiptir. Temel virüs taramaları artık yetersiz kalıyor.

Birçok malware PC Sorunları, Mavi Ekran, garip DLL dosyaları ve diğer Windows sorunları taklidi yapar fakat sorunları çözmek için bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlara karşı denetlemek için önemlidir.

zararlıGerekli zamanı kollayın

PC’nizi virüslere ve diğer zararlı yazılımlara karşı düzgün bir şekilde taramak kolaydır ve bu işlem, birkaç dakika veya çok daha uzun sürebilir. Sahip olduğunuz dosyalar ne kadar çok ve bilgisayarınız onlarla ne kadar doluysa, tarama eylemi de o kadar uzar.

Virüsler, Truva Atları ve Diğer Zararlı Yazılımlar İçin Bilgisayarınızı Nasıl Tararsınız?

Bunlar kötü amaçlı yazılımları PC’nizden taramak ve kaldırmak için kullanılan gerekli adımlardır ve Windows 10, Windows 8.1, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de uygulanabilir. Hangi işletim sistemine sahip olduğunuz pek az önem arz eder.

Microsoft Windows Kötü Amaçlı Yazılımları Temizleme Aracı’nı indirin ve çalıştırın. Bu uygulama, Microsoft’un ücretsiz sağladığı kötü amaçlı yazılımları ortadan kaldırma aracı konumda. Ancak ondan, her şeyi bulmasını bekleyemezsiniz. ESET, Norton, AVG, Panda ve Avast gibi devlerin ücretsiz sürümlerini de, bu yazılımla birlikte kullanmalısınız.

Tam yazılım / virüs taramasını çalıştırmadan önce, yazılımlarının virüs tanımlarının güncel olduğundan emin olmanız gerekir. Yoksa yanlış alarmlarla karşılaşabilirsiniz. Kısacası yazılımları güncelleyin. Microsoft koruma sistemi ve bahsi geçen yazılımların kombinasyonu çok ama çok yüksek oranda düzinelerce çeşit zararlıyı, bilişim çöplüğüne yollayacaktır. Yazılımları şu linklerden indirebilirsiniz:

http://www.avg.com/tr-tr/free-antivirus-download

https://www.avast.com/free-antivirus-download

https://www.eset.com/us/home/free-trial/

https://tr.norton.com/downloads

Sonrası Bilgisayarınızı, Zararlı Yazılımlardan Nasıl ‘Tam Kapsamlı’ Korursunuz? Hardware Plus – HWP – Teknoloji, Ürün İnceleme, İnternet, Sosyal Medya, Popüler Teknoloji ve Videolar ilk ortaya çıktı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER