Bir Sabit Diski Tam Anlamıyla Nasıl Silersiniz?

0
6

Sabit disk ünitenizi biçimlendirmek, dosyaları silmek, hatta üçüncü parti yazılımlarını kullanmak, o diskteki verileri “gerçek” anlamıyla temizlediğiniz anlamına gelmez. Peki bunu başarmak için neler yapmalısınız?

Çoğu kullanıcı, bir diski biçimlendirdiğinde içindeki tüm dosyaların yok olduğunu düşünür. Aslında bu doğru değildir, format ve dosya silme gibi uygulamalar yalnızca dosyalama tablosunu ortadan kaldırır. Kısacası eski verinin konumlandığı yere yeni dosya yazmazsanız, verileri tam anlamıyla silmiş sayılmazsınız ve sadece halının altını süpürmüş olursunuz.

hdshredderBazı kullanıcılar, özellikle ikinci elde satın aldıkları disklerdeki tüm verileri kökten kazımak isterler. Bunun yolunu sizin için irdeledik:

Öncelikle, sabit disk ünitesindeki gerekli tüm dosyaları yedekleyin. Zira işlem tamamlandığında bu tür bir fırsat bulmayacaksınız. Windows Disk Yöneticisi aracından bir sabit sürücüye bağlanan birimleri görebilirsiniz. Size, yardımcı uygulama olarak Eraser’ı tavsiye edeceğiz. Yazılımı //sourceforge.net/projects/eraser/ linkinden indirebilirsiniz. Çoğu dosya yöneticisi programın aksine Eraser ücretsizdir ve çok sade bir arayüze sahiptir.

Çok yönlü kullanım

Eraser yetenekleri sayesinde sadece “anlık” işlemler yapmak zorunda değilsiniz. “Gelişmiş seçenekler” menüsünden temizliğin yapılacağı tarihi ve saati seçebilirsiniz. Yoğun bir gün geçiriyorsanız, bu harika özellik; yazılıma akşam için bir saat verin ve güne temiz bir sabit disk ile başlayın.

Elbette her güzel gibi bir Eraser’ın da bir eksik yönü var. Uygulama, Windows ile entegre çalıştığından, Windows’un bulunduğu sürücüyü doğrudan silemez. Bunu yapmak için uygulamayı bir ön yükleme diskine yüklemeniz gerekir. ISO formatındaki disk sayesinde söz konusu engelin üstesinden gelebilirsiniz. Eraser, Windows 10, 8, 7, Vista, XP ve hatta Windows Server 2008 R2, 2008 ve 2003 sürümleri ile uyumludur.

Eraser oldukça basit bir tasarıma sahip ve pek az yazılım bu kadar kolayca kullanılabilir. Varsayılan silme yöntemini değiştirmek kolaydır ve seçildiklerinde, her yöntemin hangi aşamada neler yapacağını açıkça görebilirsiniz: Dosyalar, klasörler, Geri Dönüşüm Kutusu, kullanılmayan disk alanı, güvenli taşıma için gerekli bölümler ve sürücüler…

Bu, Eraser’da her gün Geri Dönüşüm Kutusu’nu güvenli bir şekilde boşaltmak veya bir programdaki İndirilenler klasöründeki dosyaları silmek için kurulum yapabileceğiniz anlamına gelir. Eraser, bir klasör içindeki dosyaları silerken, belli dosyaları hariç tutabilir. Eraser’a entegre takvim, her bir silme verisi için farklı zaman planlama setleri oluşturmanız gerektirmez ve çok daha basit bir yöntem sunar: Dosyaları ve klasörü silme sırasına eklerken, bunları doğrudan program simgesine sürükleyip bırakabilirsiniz. Sırayı böylece belirlemiş olursunuz. En istemediğiniz dosya, en önce ortadan kaldırılır.

Sonrası Bir Sabit Diski Tam Anlamıyla Nasıl Silersiniz? Hardware Plus – HWP – Teknoloji, Ürün İnceleme, İnternet, Sosyal Medya, Popüler Teknoloji ve Videolar ilk ortaya çıktı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER