Android Cihazınızı Nasıl Wi-Fi’ye Bağlarsınız?

0
5

Android cihazların tümü, “Kablosuz ayarlar” iletişim kutusundan bir kablosuz ağa bağlanmayı destekler. Bir ağ seçip bağlantı kurabilir ve Wi-Fi’yi çeşitli şekillerde yapılandırabilirsiniz. Biz özellikle Android 7.0 Nougat mobil işletim sistemine değineceğiz.

Diğer Android sürümlerinde durum az da olsa farklı olabilir. Ancak sunacağımız rehber çok yüksek ihtimalle işinizi görecektir.

wifiÖncelikle ağ SSID’sini ve parolasını Bulun

Bir Wi-Fi ağına bağlanmadan önce, bağlanmak istediğiniz ağın (SSID) adını ve güvenliğini sağlayacak parolayı bulunulması gerekir. Ev ağınızı kuruyorsanız veya bağlanıyorsanız, genellikle kablosuz yönlendiricinin altına yazdırılmış varsayılan SSID ve parola veya ağ anahtarını bulabilirsiniz. Kendi ağınızdan farklı bir ağ kullanıyorsanız, ağ adı ve parolayı öğrenmeniz gerekir. Öncelikle Wi-Fi ayarlarına erişin: Temel ayarları bir menü çubuğunu görüntülemek için ekranınızı sağ tepeden hızlıca kaydırın, ek ayarları açmak için aşağıdaki simgeye ve Wi-Fi ağı simgesine tıklayın. Ana sayfanızdaki Ayarlar simgesine dokunun ve “Ağlar” bölümünden “Kablosuz” ibaresinin seçin. Bazı ağlarda “Kablosuz” ibaresi yerine “WLAN” ifadesi yer alır.

WiFi kapalıysa…

WiFi kapalıysa, sağdaki geçiş tuşunu kullanarak sistemi açın. Wi-Fi bir kez açıldığında, cihazınız kullanılabilir ağları aralık içindeki saptayabilir. Wi-Fi şebekelerini otomatik olarak tarar ve onları bir liste halinde görüntüler.

Sinyal gücü

WiFi simgesinin bir parçası olarak ağ sinyal gücü de görüntülenir: simgenin koyu renkli rengi ne kadar doluysa, ağ sinyali o kadar güçlü olur. İstediğiniz Kablosuz ağın adına dokunun. Bu ağa hiç bağlanmadıysanız, parolayı girmeniz gerek bir iletişim kutusu açılır ve “Bağlan” ibaresine tıklayın. Geçmişte bu ağa bağlandıysanız, Unut ve İptal gibi seçenekler de görüntülenir. “Unut” sekmesini seçerseniz Android bir önceki oturumdan kalan bilgilerinizi kaldırır. Şifreyi doğru girdiyseniz, iletişim kutusu kapanır ve seçtiğiniz SSID, “IP Adresinin Alınması” ve ardından “Bağlandı” mesajı görüntülenir. Bağlandıktan sonra ekranın sağ üst köşesinde küçük bir WiFi simgesi görünür.

WPS

Wi-Fi Korumalı Kurulum (WPS), ağ adını ve şifresini girmeden güvenli bir WiFi ağına katılmanızı sağlar. Bu, çok güvensiz bir bağlantı yöntemidir ve öncelikle, bir ağ donanımı ile Android cihazınız arasındaki bağlantılar için tasarlanmıştır. WPS’yi kurmak için önce yönlendiricinizi WPS için yapılandırın. Apple AirPort baz istasyonları için, bilgisayarınızdaki AirPort Yardımcı Programı’nı kullanarak WPS’yi kurabilir. Daha sonra Android cihazınızı yönlendiricinizin gereksinimlerine bağlı olarak WPS Push veya WPS PIN yöntemini kullanarak bağlanabilir. PIN yöntemi, iki cihazı bağlamak için sekiz basamaklı bir PIN girmenizi gerektirir. Push Button yöntemiuse, bağlanmaya çalışırken yönlendiricinizdeki düğmeye basmanızı gerektirir. Bu daha güvenli bir seçenektir ancak yönlendiricinizin(router) yanında olmanız şarttır.

Sonrası Android Cihazınızı Nasıl Wi-Fi’ye Bağlarsınız? Hardware Plus – HWP – Teknoloji, Ürün İnceleme, İnternet, Sosyal Medya, Popüler Teknoloji ve Videolar ilk ortaya çıktı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER