Zararlı Yazılımları Silmeli Misiniz, Karantinayı mı Almalısınız?

0
14

Güvenlik sistemleri, zararlı yazılımlar ile karşılaştıklarından üç seçenek sunarlar: Temizleyin, karantinaya alın ve silin. Peki en doğru seçenek hangisi? Birlikte inceleyelim.

Güvenlik yazılımları, kötü niyetli ögelerle karşılaşınca üç farklı opsiyon ile karşımıza çıkar. Eğer “Yanlış seçenek” seçilirse, sonuçlar felaket olabilir. Öncelikle bazen anti-virus yazılımları “hatalı pozitif” sonuçlar verebilir. Söz konusu dosya bilgisayarınız için önemliyse ve “silinme” tercihinde bulunursa, sistemin dengesi bozulabilir.

Silme ve temizleme eylemleri gözünüze aynı şey gibi gelebilirler ama kesinlikle alakaları yok. Silme, söz konusu veriyi toptan ortadan kaldırırken, temizleme virüs bulaşan verilere saldırır.

“Karantina” ise diğer tüm seçeneklerden farklıdır. Zararlı yazılım temizlenemiyorsa ve silmek istediğinizden emin değilseniz,söz konusu dosyayı bir çeşit sanal hapishaneye yollarsınız. Dört duvar arasında sıkışan dosya, diğer dosyalara ve dolayısıyla bilgisayarınıza zarar veremez.

Sil, Temizle ve seçeneklerinin hızlı bir karşılaştırmasını yapalım:

Silme

Dosyayı bilgisayardan tamamen kaldırır; bilgisayarınız dosyaya ihtiyaç duymuyorsa son derece kullanışlıdır. Bir dosyayı silerseniz onu göremez ve kullanamazsınız.

Temizleme

Bir virüsü temizlemek dosyadaki enfeksiyonu kaldırmaktır. Vücudunuzda bulunan bir bakterinin, antibiyotik ile kanınızdan temizlenmesini düşünün. Dosyayı saklamak fakat kötü amaçlı kodları aldırmak istiyorsanız bu seçeneği tercih edin.

Karantinaya Alma

Karantina, zararlı bir dosyaya güvenli bir yere taşır. Kalıcı olarak kaldırılması veya iyileşmesi anlamına gelmez. Amaç dosyayı, izole etmektir.

Başta da belirttiğimiz gibi virüsten koruma yazılımına virüs bulaşmış tüm dosyaları silmesi talimatı verirseniz, virüs bulaşmamış dosyalar da bu eylemlerden nasibini alır. Zira az da olsa “Hatalı pozitif” sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Öte yandan saf bir anti-virüs yazılımı bir solucan veya truva atını temizleyemez çünkü temizleyecek bir şey yoktur. Bu bir virüsü, antibiyotik ile durdurmaya benzer ve kesinlikle faydasızdır. Ancak yazılım, bu tür dosyaları karantina altına alma becerisine sahiptir.

Peki neyi seçmelisiniz?

Genel olarak konuşursak, karşınızda bir solucan veya truva atı ise, en iyi seçenekler onları karantina altına almak veya silmektir. Tam teşekküllü(sadece anti-virus yazılımlarından değil kapsamlı yazılımlardan bahsediyoruz) bir yazılım bunu başarabilir. Karşınızda gerçek bir virüs ise, en iyi seçenek onu temizlemektir. Yine de nasıl bir virüsle karşı karşıya olduğunuzu bilmek akıllıaca olur.. En iyi kural, en güvenli seçenekten en az güvenli seçeneğe doğru ilerlemektir. Virüs temizleyerek başlayın. Anti-virüs tarayıcısı bunu temizleyemediğini bildirirse, ne olduğunu incelemek için zamanınızın olması ve daha sonra silmek isteyip istemediğinize karar vermeniz için karantinaya almayı seçin. Truva atı veya solucan ile uğraşmıyorsanız “Sil” seçeneğini son opsiyon olarak değerlendirin.

Sonrası Zararlı Yazılımları Silmeli Misiniz, Karantinayı mı Almalısınız? Hardware Plus – HWP – Teknoloji, Ürün İnceleme, İnternet, Sosyal Medya, Popüler Teknoloji ve Videolar ilk ortaya çıktı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER