Yapay Zeka Destekli Gemiler Artık Kaptanlara İhtiyaç Duymayacak

0
4

Japon gemicilik firmaları yapay zeka ile desteklenmiş kaptansız gemiler geliştirmek için ilk adımı attı ve sürücülerden sonra sıra kaptanlara geldi.

Geliştirilecek yapay zeka potansiyel arızaları belirleyebilecek, denizcilik kazalarını önleyebilecek ve verimliliği artıracak. Bu sayede sistem kalkış yaptığı noktadan gideceği noktaya göre en kısa, en güvenli ve en fazla benzin tasarrufu yapacağı rotayı planlayacak ve o rotadaki hava durumu ya da diğer çevresel şartları hesaplayacak.

Bir araya gelen firmalar giderleri birlikte karşılayacak ve yeni teknoloji ile 250 civarında gemi üretecek. Ancak gemilerin ne zaman kullanıma açılacağına dair herhangi bir bilgi paylaşılmadı. Üstelik bu grup otonom kargo gemisi üretmeye çalışan tek grup değil.

Geçtiğimiz yıl Rolls-Royce uzaktan kontrollü gemi geliştirdiklerini ve yakında gelecekte kullanıma sunacaklarını açıklamıştı. Geliştirciler akıllı gemileri 2025 yılına kadar test etmeyi planlıyor.

Sonrası Yapay Zeka Destekli Gemiler Artık Kaptanlara İhtiyaç Duymayacak Hardware Plus – HWP – Teknoloji, Ürün İnceleme, İnternet, Sosyal Medya, Popüler Teknoloji ve Videolar ilk ortaya çıktı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER