Android Cihazlarda Nasıl Ekran Görüntüsü Alırsınız?

0
8

Bir Android telefon veya tablet sahibisiniz ve ekran görüntüsü almak istiyorsunuz. Ancak her Android cihaz, aynı prensipte çalışmaz ve ekran görüntüsü alma işlemini aynı şekilde gerçekleştirmez. Peki farklı modellerde, nasıl ekran görüntüsü elde edersiniz?

Bir Android kullanıcısı olduğunuza göre, tüm Android cihazlarının aynı olmadığını biliyorsunuz ve ekran görüntüsü almak için hangi düğmeler kombinasyonunun kullanılması gerektiği konusunda bir standart belirtilmemiş. Örneğin Samsung Galaxy cihazlar ile Moto X Pure Edition arasında inanılmaz farklar var.

Öncelikle akıllı telefonunuza veya tabletinize bir göz atalım: Cihazınızda, Google Pixel gibi donanımsal bir Ana Ekran düğmesi var mı? Ana Sayfa düğmesi cihazın alt çerçevesinde bulunur ve parmak izi okuyucu olarak da kullanılabilir. Bu durumda, Ana Ekran düğmesine ve Güç / Kilit düğmesine aynı anda birkaç saniye basın. Güç / Kilit düğmesi genellikle aygıtın üst veya sağ üst tarafındadır.

Ekran görüntüsüDroid Turbo 2 ve Droid Max 2 gibi cihazlarda Ana Sayfası düğmesi yoktur ve Güç / Kilit düğmesine ve aynı zamanda ses kısma düğmesine basmanız gerekir. Bu fazlasıyla hantal bir yöntemdi. Çünkü bir düğme tam ortadayken, diğer düğmeler telefonun sağ tarafındadır.
Yanlışlıkla ses kısma veya açma ya da cihazı aynı anda başlatmanız muhtemeldir. Daha önce belirttiğimiz gibi Google Nexus modelleri de aynı prensibi güder. Dolayısıyla söz konusu eleştiriler Pixel için de geçerli.

Samsung Galaxy serisinde her şey daha kolay

Samsung Galaxy cihazlar, ekran görüntülerini “Hareketleri” özelliğinini kullanarak alternatif bir yöntem sunar. Önce “Ayarlar” sekmesine gidin gidin ve “Hareketler ve işaretler” sekmesii seçin ve ardından “Avuç hareketini yakalamak için” opsiyonunu etkinleştirin. Bir ekran görüntüsü almak istediğinizde, avucunuzun yanını soldan sağa veya sağdan sola doğru hızlıca kaydırmanız yeterli. Elbette yanlışlıkla “Google Maps” tarzı bir uygulamayı da etkinleştirebilirsiniz. Bu önemli değil. Pratik yaptıkça mükemmeleşeceksiniz.

Ekran görüntülerini nereden bulabilirim?

Cihazdan bağımsız olarak, bir ekran görüntüsü yakaladığınızda, en son alınan ekran görüntüsünü bildirim çubuğunuzda bulabilirsiniz. Bildirimlerinizi kaldırdıktan sonra, ekran görüntülerini büyük bir olasılıkla Galeri uygulamasında veya Ekran Görüntüleri olarak adlandırılan bir klasördeki Google Fotoğraflar sekmesinde bulacaksınız.

Sonrası Android Cihazlarda Nasıl Ekran Görüntüsü Alırsınız? Hardware Plus – HWP – Teknoloji, Ürün İnceleme, İnternet, Sosyal Medya, Popüler Teknoloji ve Videolar ilk ortaya çıktı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER