Facebook’un Yeni Patentleri Bazı Kulanıcılar İçin Rahatsız Edici Olabilir

0
9

Facebook’un Amerikan Patent Dairesi tarafından yayınlanmış olan bazı üç yeni patent başvurusu biraz kafa karıştırıcı, biraz da rahatsız edici cinsten.

Facebook’un daha önce kullanıcıların Haber Akışı kısmında gösterdiği gönderiler ile kullanıcıların duygu durumlarını değiştirmeye yönelik çalışmalar yaptığı ortaya çıkmıştı. Bu konu çok tartışıldı ve yeni patent başvuruları da bu çalışma gibi rahatsız edici cinsten.

Yayınlanan patent başvurularından bir tanesi oldukça ilginç. Bu sistem akıllı telefon ya da bilgisayar üzerinden kullanıcının yüzünü algılıyor ve her bir içeriğe nasıl tepki verdiğini ölçüyor. Platform daha sonra tepkileri kesinleştirmek için herhangi bir duygu durumunu ortaya çıkaracak bir gönderiyi Haber Akışı’nda gösteriyor ve böylelikle kullanıcının hangi içeriklere nasıl bir tepki verdiğini öğreniyor.

Bir diğer patent ise yine kamera ile alakalı. Ön kameradan kullanıcının bilgileri taranarak o anki haline uygun bir emoji oluşturuluyor ve bu emoji gönderilerde paylaşılabiliyor. Şirketin son patenti ise kamera üzerine değil ancak yine insan duyguları üzerine. Sistem kullanıcıların attığı mesajları inceleyerek o anki durumunu çözmeye çalışıyor. Üstelik bunu yaparken sadece metnin içeriğinden değil aynı zamanda telefonun sensörlerinden ve akselerometre verileriden yararlanıyor.

Facebook basın sözcüsü ise yaptığı açıklamada genel olarak kullanmayacakları teknolojileri de araştırdıklarını ve bunların gelecekte yeni teknolojilere entegre edilip edilmeyeceklerinin belli olmadığını dile getirdi.

Diğer taraftan ise bazı kullanıcılar oldukça ilginç iddialarda bulundu. Bu iddialara göre kullanıcılar yanlarında telefon varken gördükleri bazı şeyler Facebook’ta karşılarına çıkıyor. Bu durum platform, telefonun kamerasını o anda telefon kullanılmıyor olsa bile kullanmaya devam ettiği ve kameradan gelen bilgiler ile kullanıcıların ilgisini çekebilecek reklamları ya da içerikleri karşılarına çıkarmaya çalıştığı tartışmalarına yol açtı.

Sonrası Facebook’un Yeni Patentleri Bazı Kulanıcılar İçin Rahatsız Edici Olabilir Hardware Plus – HWP – Teknoloji, Ürün İnceleme, İnternet, Sosyal Medya, Popüler Teknoloji ve Videolar ilk ortaya çıktı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER