Yanlışlıkla Patronunuza Yolladığınız E-Posta’yı Nasıl Geri Alırsınız?

0
7

Hepimiz benzer hatalar yaptık: Yakın bir arkadaşımıza e-posta yollamak isterken, yanlışlıkla şirket yetkilisine e-posta yolladığımız “samimi” e-postalar oldu. Mesela Can Akın(isim tamamen uydurmadır), patronumuz Can Yalçın’a e-posta göndermiş olabiliriz. Arkadaşımıza şakalarla dolu bir ileti yollarken, Gmail’in “Otomatik doldurma” seçeneği sayesinde Can Yalçın’a bir ileti göndermiş olduk.

Dehşete kapılmamamız ve neler olacağını kafamızda kurmamız doğal. Neyse ki Gmail ile entegre sunulan bir özellik, panik-atak krizi geçirmenizi önlüyor. Gmail laboratuvarından çıkan en popüler eserlerden biri olan “Gönderimi geri al opsiyonu” hayat kurtaran bir özellik. Peki bu beceriyi nasıl aktif gale getirirsiniz?

Gmail’in dikkat çekici özelliğini gözden kaçırmayın

Gmail’in masaüstü sürümündeki Geri Alma Özelliğini etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

e-posta

Gmail Opsiyonu

Tarayıcınızda hesabınıza giriş yapın. Gelen kutunuzun üzerindeki menü çubuğunda, dişli çark simgesini tıklayın. Açılır menüden Ayarlar’ı seçin. Gmail ayarları sayfasının ortasında, Geri Alma Özelliğini etkinleştirebilir ve etkin olduğu süreyi ayarlayabilirsiniz. Söz konusu sekme seçili haldeyken Gönderiyi Geri Al seçeneğini görene kadar yarıya kadar kaydırın. Bu özelliği etkinleştirmek için yan taraftaki kutucuğun işaretli olduğundan emin olun.

Gönderilen bir e-posta mesajını geri çağırmak için 5, 10, 20 veya 30 saniyelik zaman aralıkları belirleyebilirsiniz. İptal seçeneği, “Gönder” seçeneğinin yanındaki menülerden birinde açılır ve oradan istediğiniz düzenlemeyi yapabilirsiniz. “Değişiklikleri kaydet” ibaresini tıklamayı unutmayın.

Şimdi “Ayarlar” sayfasının en altına gidin ve Değişiklikleri Kaydet düğmesini tıklayın. Bu adımı unutursanız değişiklikleriniz etkin hale gelmeyecektir. Gmail arama çubuğunun altında görünen “İletiniz gönderilmiştir” uyarısı yanında yanında bir “Geri al” bağlantısı bulunur. Mesajı geri çağırmak için ayarladığınız zaman sınırı bu simgeye tıklayın. Bir “geri alma gönderildi” bildirimi alırsınız ve mesaj, oluşturma penceresinde yeniden değişiklik yapmanız için bir pencere açılır.

Sonrası Yanlışlıkla Patronunuza Yolladığınız E-Posta’yı Nasıl Geri Alırsınız? Hardware Plus – HWP – Teknoloji, Ürün İnceleme, İnternet, Sosyal Medya, Popüler Teknoloji ve Videolar ilk ortaya çıktı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER